top of page
Search

Egyszerű tippek az önértékelés javításához

Updated: Feb 21, 2021

Ha az önmagunkkal való munka során a hangsúlyt az önbecsülés növelésére fektetjük, akkor az helyre teszi az önbizalom kérdését is.

Na de milyen eszközök vannak ehhez, amelyeket egyszerű elsajátítani, a napi rutin részévé lehet tenni és így érezhető eredményeket tudsz elérni?



Íme 10 könnyen követhető tanács:


1. Kerüld a környezetedben a lehúzó és negatív dolgokat (ezek lehetnek személyek, újságcikkek, hírek stb.) Nemcsak az önértékelésedre, de az életkedvedre is negatív hatással vannak.


2. Ne mások reakcióitól tedd függővé a saját lelkiállapotodat. Csak a saját érzéseiért és tetteidért vagy felelős, felesleges amiatt rosszul érezned magad, ha éppen pl. valamelyik kollégádnak, vagy a főnöködnek rossz kedve van, és azt önkéntelenül rád nyomja.


3. Kerüld a gúnyolódást, képességeid negatív megkérdőjelezését, a külső megjelenésedet és intelligenciádat támadó véleményeket. A destruktív kritika nagyon romboló hatású. Magabiztosságunk elvesztése miatt egyre gyakrabban hibázunk és ez újabb kritikát szülhet.


4. Ne téveszd össze az eseti bukást az életre szóló kudarccal. Ha nem tudod megfelelő perspektívába helyezni a hibáidat az csak a rövidlátó szemléletedben erősít meg. Ha pl. gyerekkorunkban nem oda vettek fel, ahova szerettél volna járni, vagy nem kerültél be a focicsapatba, akkor ez nem azt jelenti, hogy akkor már semmi nem fog sikerülni.


5. Sose hasonlítsd a legrosszabb tulajdonságaidat mások legfőbb erényeihez. Lehet, hogy nem tudsz kiállni mások elé beszédet tartani, de pl. mások meghallgatásához nagyszerű érzéked van. Mindig az erősségeidre építs!


6. Mindig legyen reális és elérhető a célod, vagy amit elvársz magadtól. Sokaknak azért elégtelen az énképük mert irreális, elérhetetlen mércét állítanak fel és a tökéletességre törekszenek. Ne a tökéletességre törekedj, hanem az adott helyzetben az önmagad számára elég jó állapotra.


7. A kimondott szavaknak óriási súlya van, mondj minél több jót önmagadról. Ha egy gondolatot önmagunkról gyakran ismételgetünk, akkor az lassan az önmagunkba vetett hitünk részévé válik és attól kezdve magától értetődik. Az új, pozitív gondolatok felülírják az előzőeket. Az énkép javításának egyik fontos lépése az önmagunkról alkotott hitrendszerünk részbeni megváltoztatása.


8. Cselekvéseink során mindig a sikerekre és a jó élményekre koncentráljunk a kudarc és a hiányosságok helyett.


9. Ne ismételgesd a gyengeségeidet, mert így állandóan a hiányosságaidra fókuszálsz. Inkább fogadd el azokat és írd felül. Nézd meg például, hogy egy negatív tulajdonságod megváltoztatásához milyen pozitív tulajdonság elsajátítására van szükséged.


10. Vedd észre másokban is a jót és ismerd is el nekik, dicsérd meg őket. Ha felismered másokban a jót, akkor a saját magaddal szembeni kishitűségedet is könnyebben le tudod győzni. A megdicsért személlyel pedig azon túl, hogy a kapcsolatotok javulni fog és ez a feléd irányuló viselkedésében is meg fog nyilvánulni rád is pozitív hatással lesz.


A teljesség igénye nélkül a fenti tanácsok követése és azok napi rutinná tétele növelni tudja önbecsülésünket, ami az önbizalmunk növekedését is szolgálja. Jó munkát hozzá! 😊

 
 
 

Comments


bottom of page